H.M. Dronning Mary Elizabeth
Ulla TørnæsH.K.H. Kronprinsessen og Ulla Tørnæs besøger Bangladesh
For at sætte fokus på kvinders rettigheder og de økonomiske muligheder, der er i at få kvinder på arbejdsmarkedet, er H.K.H. Kronprinsesse Mary og minister for udviklingssamarbejde, Ulla Tørnæs (V), på besøg i Bangladesh.
Det oplyser Danida.
"Styrkelse af kvinders rettigheder er en mærkesag i dansk udviklingspolitik. Det er det, fordi det basalt set handler om, at menneskerettigheder gælder for alle – også kvinder. Men det er det også, fordi vi ikke når FN's verdensmål, hvis ikke vi får kvinderne med. Hvis kvinder får de samme rettigheder som mænd, kan vi øge verdens BNP med 25 procent. Så man kan sige, at det både er rigtigt og økonomisk rationelt at fokusere på at styrke kvinders rettigheder," siger udviklingsminister Ulla Tørnæs.
Danmarks udviklingssamarbejde med Bangladesh går helt tilbage til 1972. De næste fire år investerer Danmark 330 millioner kroner i Bangladesh, og en del af de penge vil gå til at støtte kvinders uddannelse.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
- LA-profil vil tage opgør med landbrugets særstatus: "Det er en spændetrøje for landdistrikterne"
- Disse myndigheder er vokset og skrumpet mest under SVM-regeringen
- Alternativets nye grønne håb: “Det er sådan lidt 2008 at tale om at løse klimakrisen. Det kan man ikke”
- Hvis staten ikke dropper kontroversiel virksomhed, bliver vi en teknologisk vasalstat for USA
- Flertallet bag koranloven forsvandt på valgnatten. Men nu vil SF alligevel holde hånden under den

































