Høsten tilbage på højt niveau efter tørken i 2018

Vejret hjalp til den gode høst, da foråret 2019 var lunt og med god nedbør. Sommeren var varmere end normalt og med gennemsnitlig nedbør.
Den samlede produktion nåede op på 9,7 millioner ton korn − lidt under årene 2009, 2015 og 2017, hvor høsten rundede 10 millioner ton. Produktionen i 2019 lå 38 procent over produktionen i 2018, som lå på 7,0 millioner ton. Det har Danmarks Statistik opgjort.
Det samlede areal med korn faldt 3 procent fra 1.416.000 hektar i 2018 til 1.371.000 hektar i 2019. Vinterhvede erobrede atter førertrøjen som den arealmæssigt mest betydende afgrøde med 41 procent af det samlede kornareal, fulgt af vårbyg, som dækkede 35 procent.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"































