Køb abonnement
Annonce
Kommentar af 
Holger K. Nielsen

80 år efter Hiroshima fylder nedrustning næsten ingenting i dansk politik

I disse historieløse tider burde begivenhederne 6. august 1945 være en fast del af pensummet i historieundervisningen, skriver Holger K. Nielsen
I disse historieløse tider burde begivenhederne 6. august 1945 være en fast del af pensummet i historieundervisningen, skriver Holger K. NielsenFoto: Lucas Vallecillos/AP/Ritzau Scanpix
7. august 2025 kl. 14.00

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

6. august for 80 år siden klokken 8.15 lokal tid kastede amerikanerne den første atombombe over den japanske storby, Hiroshima.

Det skønnes, at 70.000 mennesker døde øjeblikkeligt og inden årets udgang havde det dobbelte antal mistet livet. Indtil i dag har befolkningen mærket konsekvenserne i form af skader fra nuklear stråling.

Med bomben kom vi ind i en ny epoke af menneskehedens historie. Vi havde udviklet et våben, som var i stand til at udslette selve menneskeheden og alt liv på jord. Der var en tid før og efter Hiroshima.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026