Holstein: 90 procents chance for et skatteforlig

Selvom regeringens nye skatteudspil næppe er spiseligt for Dansk Folkeparti i sin nuværende form, så vil der med stor sandsynlighed lande en skatteaftale.
Sådan lyder vurderingen fra Altingets politiske kommentator, Erik Holstein, efter regeringen tirsdag har fremlagt sit længe ventede skatteudspil.
”Det vil være ufatteligt dårligt håndværk, hvis regeringen ikke får en aftale i hus. Jeg vil mene, der er 90 procents chance for, der kommer en aftale. For i modsætning til forslagene om pensionsreform og topskat er DF denne gang med på at lave en deal med regeringen,” siger Erik Holstein og fortsætter:
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads
- Her er de nye regeringsudvalg








































