Holstein: 90 procents chance for et skatteforlig

Selvom regeringens nye skatteudspil næppe er spiseligt for Dansk Folkeparti i sin nuværende form, så vil der med stor sandsynlighed lande en skatteaftale.
Sådan lyder vurderingen fra Altingets politiske kommentator, Erik Holstein, efter regeringen tirsdag har fremlagt sit længe ventede skatteudspil.
”Det vil være ufatteligt dårligt håndværk, hvis regeringen ikke får en aftale i hus. Jeg vil mene, der er 90 procents chance for, der kommer en aftale. For i modsætning til forslagene om pensionsreform og topskat er DF denne gang med på at lave en deal med regeringen,” siger Erik Holstein og fortsætter:
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen
- Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"
- Socialdemokratiet afviser at have købt stemmer: "Det er noget decideret sludder"































