Holstein: Thorning er en dygtig fighter

Da Mogens Lykketoft om aftenen efter folketingsvalget i 2005 erkendte sit nederlag og erklærede, at han gik af som S-formand, forestillede de færreste sig, at hans afløser skulle blive den helt nyvalgte Helle Thorning-Schmidt.
Men Thorning viste sig at være den rette kvinde på det rette sted, og søndag er det præcis ti år siden, at hun blev formand for Socialdemokraterne.
I formandsvalget tilbage i 2005 stillede Svend Auken-fløjen med Frank Jensen. Lykketoft satsede på Mette Frederiksen, som ikke ville. Og Nyrup-fløjen håbede på Henrik Dam, som også meldte pas – og så pegede pilen på Thorning.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen

































