Køb abonnement
Annonce

Hver tredje vælger har skiftet parti siden valget

Godt 34 procent af vælgerne vil sætte krydset et andet sted end ved folketingsvalget sidste år.
Godt 34 procent af vælgerne vil sætte krydset et andet sted end ved folketingsvalget sidste år.Foto: Thomas Lekfeldt / Scanpix
31. oktober 2016 kl. 07.00

Vi er på en opadgående kurve, hvor vælgerne er blevet mindre tro mod det, de stemte sidst, og også hvor de beslutter sig senere for, hvad de vil stemme.

Kasper Møller Hansen
Professor i statskundskab ved Københavns Universitet

Hop, hop, hop. Hver tredje vælger vil i dag stemme på et andet parti end ved folketingsvalget sidste år.

Fakta
Undersøgelsen er lavet af professor i statskundskab ved Københavns Universitet Kasper Møller Hansen for Altinget. Den tager udgangspunkt i 12.966 interviews foretaget af TNS-Gallup i perioden 1/7-16 til 6/10-16.

Det viser ny analyse af vælgervandringer lavet af professor i statskundskab Kasper Møller Hansen for Altinget. Analysen bygger på næsten 13.000 interviews og viser, at 34 procent af vælgerne har skiftet parti siden sidste valg.

”Ikke siden jordskredsvalget i 1973 har vi set så mange partiskift hos vælgerne,” siger professor i statskundskab Kasper Møller Hansen, der har lavet analysen af vælgervandringer for Altinget. Analysen bygger på næsten 13.000 interviews.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026