PET: Iransk efterretningstjeneste planlagde attentat i Danmark

30. oktober 2018 kl. 16.10
En iransk efterretningstjeneste har over en længere periode planlagt et attentat mod personer fra den danske del af den iranske gruppe ASMLA.
Det oplyser chefen for Politiets Efterretningstjeneste, Finn Borch Andersen, på et pressemøde. Flere profilerede medlemmer af gruppen ASMLA bor i Ringsted.
Både justitsminister Søren Pape Poulsen (K) og udenrigsminister Anders Samuelsen (LA) kalder i pressemeddelelser sagen for uacceptabel.
Allerede abonnent? Log ind
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma































