Køb abonnement
Annonce

Jacob Mark bliver chef i Danmarks Naturfredningsforening

Jacob Mark var stadig en helt central del af SF, da partiet holdt sommergruppe møde for et år siden.
Jacob Mark var stadig en helt central del af SF, da partiet holdt sommergruppe møde for et år siden.Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
11. august 2025 kl. 07.25

Danmarks Naturfredningsforening (DN) har ansat Jacob Mark som ny afdelingschef for Natur og Miljø. 

Da jeg blev syg, skete der noget i mig.

Jacob Mark
Ny afdelingschef i Danmarks Naturfredningsforening

Det oplyser han til Altinget.

”Jeg brænder rigtigt meget for vores natur og miljø, hvor særligt den grønne trepart er afsindig spændende. Den omkalfatring af vores land, der er lagt op til, er jeg meget begejstret for at få lov til at være med til,” siger Jacob Mark.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat – til private læsere

Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.

0 kr. for 14 dage

Fortsætter til 129 kr./måned


Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026