
Julen står for døren. Det er børnenes fest. Men er der egentlig noget at fejre, når vi ser på børns rettigheder i Danmark i dag?
Vi vil jo alle gerne påstå, at Danmark er et godt land at være barn i. Spørgsmålet er, om vi politisk handler derefter.
Jeg glæder mig over, at stort set alle jeg møder – både inden for og uden for murene på Christiansborg – vil børn det bedste. Alle er enige om, at børn skal have gode rammer, så de kan leve gode liv. Og vi har faktisk taget skridt i den rigtige retning mod større respekt for børns rettigheder. Skridtene har været for små, og vi er ikke i mål, men de har været der.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker

































