K og LA revser regeringens energibesparelser

Den eneste vej at få prisen ned på er ved at investere i forskning og demonstration. Så vi er ikke vilde med de besparelser.
Villum Christensen (LA)
Klima- og energiordfører
Regeringen og finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) kommer til at kæmpe hårdt for at få et flertal bag at skære i energiforskningen, som det er foreslået med udspillet til finansloven.
Varmepumper (demonstrationsprojekt): 26,7 mio. kr i 2016.
EUDP (Energiforskning): 322,7 mio. kr i 2016
Rejsehold til varmepumper: 4 mio i 2016 og 2017= 8 mio. kr
Administration til rejsehold: 0,8 mio kr i 2016
Bevilling til elbusser: 4,8 mio kr i 2016 og i 2017 = 9,6 mio. kr
Rådgivning vedr. energibesparelser: 5 mio kr. i 2016
Kampagne om omstilling af energisystemet: 4 mio. kr. i 2016
Pulje til energiteknologier: 5,6 mio. kr. i 2016
Puljer til geotermi: 65 mio kr. frem til 2020
Hertil vil regeringen gennemføre "en række budgetforbedringer på det grønne område, der samlet frigør et provenu på ca. 0,2 milliarder kroner i 2016":
Den Grønne Omstillingsfond: 39 mio. kr.
Grønt Iværksætterhus 3 mio. kr.
Økologiske Iværksættere 5 mio. kr.
Klimapulje 89 mio. kr.
Fremme af nye energiteknologier 6 mio. kr.
Omdisponering af midler under Naturplan Danmark 30 mio. kr.
Eksportfremmeindsatser 10 mio. kr.
Nedskalering af øvrige grønne indsatser (Grønne Ildsjæle, Pilotprojekter om grøn omstilling, Grønne partnerskaber, Formidlingsaktiviteter og undersøgelser) i alt 33 mio. kr.
Ingen af partierne i rød blok vil være med på den øvelse, og nu vendes tommelfingeren også ned fra Konservative og Liberal Alliance.
Konkret lægger Venstre-regeringen op til at skære omkring 400 millioner kroner på grøn forskning på den kommende finanslov. Mere end 320 milioner kroner af dem skal tages fra EUDP-midlerne, der går til udvikling og demonstration af ny energiteknologi.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Forsker om Socialdemokratiets betaling for stemmer: "Det er et stort beløb. Især for Alternativet"
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande


































