Køb abonnement
Annonce

Karen Hækkerup vil have hård kurs over for kriminelle udlændinge

Justitsminister Karen Hækkerup (S): "Jeg har selv den holdning, at begår man kriminalitet i Danmark, så skal man udvises, hvis man overhovedet kan."
Justitsminister Karen Hækkerup (S): "Jeg har selv den holdning, at begår man kriminalitet i Danmark, så skal man udvises, hvis man overhovedet kan."Foto: Claus Bjørn Larsen
26. februar 2014 kl. 08.00

Justitsminister Karen Hækkerup (S) ønsker, at domstolene anlægger en særdeles skrap praksis  over for kriminelle udlændinge, og hun understreger, at det ikke er meningen, at danske domstole skal dømme mildere end Menneskerettighedsdomstolen i Strasbourg. Det fremgår af et interview med Altinget.dk.

Udvisningen af kriminelle har været et stridspunkt, siden Karen Hækkerups forgænger, Morten Bødskov (S) ophævdede de stramninger, VK-regeringen havde indført. Daværende integrationsminister Søren Pind (V) fik i 2011 præciseret, at "en kriminel udlænding kan udvises, med mindre det med sikkerhed er i uoverensstemmelse med Danmarks internationale forpligtelser". 

Bødskov fjernede ordene "med sikkerhed", men forsikrede, at der ikke ville ikke blive udvist så meget som én kriminel mindre som følge af lempelsen. Flere domme fra 2013 tyder imidlertid på noget andet.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026