Kommission sender bolden videre til politikerne

En højere produktivitet fører til en forbedring af de offentlige finanser. Det kan bruges til en udgiftsneutral forbedring af velfærden. Eller det kan skabe råderum til skattelettelser.
Peter Birch Sørensen
Formand for Produktivitetskommissionen og professor i økonomi
Produktivitetskommissionen anbefaler, at politikerne sætter ind på tre hovedområder:
- Styrk konkurrence, dynamik og internationalisering
- Styrk uddannelserne og deres værdi for arbejdsmarkedet
- Skab gode rammer for nye løsninger og effektivitet i det offentlige
Kommissionen blev nedsat af regeringen i 2012. Opgaven har været at analysere, hvordan Danmark bliver mere produktiv.
Kommissionen skal komme med konkrete anbefalinger til, hvordan Danmarks produktivitet i de kommende år kan styrkes. Det gælder både erhvervsliv og i den offentlige sektor.
Det danske samfunds produktivitet er under pres, men det er der heldigvis råd for. Sådan kan man kort opsummere budskabet fra regeringens Produktivitetskommissions formand, Peter Birch Sørensen, der mandag formiddag overleverede kommissionens endelige anbefalinger til økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager (R).
Slutrapporten er kommissionens syvende rapport og opsummerer i hovedtræk de mest centrale anbefalinger fra de foregående seks arbejdsrapporter. Hertil kommer et nyt indspark på skatteområdet og et kapitel om klimaindsatsen.
Hvor de foregående præsentationer er foregået under mere beskedne rammer i Produktivitetskommissionens egne lokaler i Bredgade, København, så var det Folketingets Fællessal, der dannede rammerne for slutrapporten.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Er toppolitik blevet for brutalt? Her er månedens tre mest interessante bøger
- Er det nu, vi får en ny regering? Her er personerne i de afgørende forhandlinger







































