Kommuner beskyldes for misbrug af minifleksjob

Kommunerne har en økonomiske fordel i at sætte timetallet så lavt som overhovedet muligt, og det er ikke længere hensynet til arbejdsmarkedet eller den enkelte, der vejer tungest, men hensynet til kommunekassen.
Erik Simonsen
Underdirektør i Dansk Arbejdsgiverforening
Per medio juli 2013.
1.367 forhåndsgodkendelser til fleksjobbonus.
Ansættelsessted
Kommuner: 340
Privat: 879
Regioner: 4
Staten: 19
Andre: 125
I alt: 1.367
En optælling fra Beskæftigelsesministeriet den 1. juni, viste at 17 pct. af de nye minifleksjob er på under 4 timer om ugen.
Men både Dansk Arbejdsgiverforening og fagforbundet FOA kritiserer kommunerne for at misbruge ordningen til ren kassetænkning uden tanke på, hvor den enkelte kan gøre gavn og udnytte sin arbejdsevne bedst muligt.
Store besparelser for kommunerne
Før reformen af fleksjob trådte i kraft, skulle en fleksjobber arbejde mindst 12 timer om ugen. Den grænse er nu væk, og kommunerne kan spare op mod 70.000 kr. om året per person ved at ansætte langtidsledige fleksjobbere i minifleksjob på kun 3-5 timer om ugen, selvom personen er visiteret til at kunne arbejde langt flere timer.
Jo færre timer fleksjobberen er ansat, jo flere penge sparer kommunen. Det sker, fordi kommunen som arbejdsgiver kun skal betale løn for det antal timer, fleksjobberen rent faktisk arbejder, mens staten betaler 65 procent af fleksjobbernes løntilskud for de resterende timer op til fuld tid.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på










































