Ingen andre fotografer eller teknikere end DR's får adgang til statsministerens pressemøde
"Der vil ikke være adgang for teknikere eller tv-fotografer i Spejlsalen ud over teknikere fra Danmarks Radio, der kan levere et billede-feed af taleren i nærskud fra pressemødet samt et lydmiks af taler og spørger," præciserer Statsministeriet.
Dermed gives et fortrin til DR, mens TV 2 og de private medier må nøjes med at få billeder og lyd fra DR.
Det vil i øvrigt kun være muligt at sende én journalist eller korrespondent per medie for at begrænse antallet af personer til stede i Statsministeriet, oplyses det.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen





































