Lærerne opruster før folkeskoleforhandlinger

Danmarks Lærerforening forsøger nu at sætte en offensiv dagsorden forud for forhandlingerne om folkeskolen, der ventes at begynde inden længe.Vi er sikre på, at de fire forslag vil styrke elevernes udbytte af undervisningen. Samtidig er det også forslag, der vil være populære blandt forældrene, så de vil styrke opbakningen til folkeskolen, og det er vigtigt.
Anders Bondo Christensen
Formand, Danmarks Lærerforening
Torsdag var landets 60.000 lærere indbudt til møder overalt i landet, og samtidig blev Lærerforeningens 2,5 millioner kroner dyre kampagne lanceret i helsidesannoncer i morgenaviserne, på Facebook og på hjemmesiden enbedrefolkeskole.dk.
"Det er vigtigt, at vi kommer på banen i tide i forhold til folkeskoleforhandlingerne, for ellers kan vi kun få indflydelse på kommaerne i forligsteksten," siger Anders Bondo Christensen, formand for Danmarks Lærerforening, til Altinget.dk.
Lærerforeningens kampagne indeholder fire budskaber: Minimumstimetallet skal op på niveau med det vejledende timetal, klasseloftet skal sænkes fra 28 til 24, alle lærere skal være uddannet i de fag, de underviser i, og der skal være større fokus på inklusion af elever med særlige behov.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Forsker om Socialdemokratiets betaling for stemmer: "Det er et stort beløb. Især for Alternativet"
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande



































