Den lærerstuderende forfatter og debattør Geeti Amiri har vundet årets udgave af Hørups Debatpris.
Det skriver Politiken.
Prisen uddeles ifølge Politiken hver år til en debattør, som er et lysende eksempel på, hvordan man højner den demokratiske debat med argumentets kraft.
Geeti Amiri er valgt som vinderen, fordi hun er en type af samfundsdebattør, som juryen, bestående af Christian Jensen, Søs Marie Serup, Jacob Mchangama, Ulla Tofte, Pia Kjærsgaard og Mads Zacho Teglskov, gerne vil se flere af.
"Hun har udviklet sig fra en debattør, der med stort personligt mod kæmpede mod social kontrol og leverede ubekvemme sandheder om fejlslagen integration, til i dag at kombinere det med et fagligt perspektiv som lærerstuderende," siger Christian Jensen.
Udover Geeti Amiri var også professor Svend Brinkmann og antropolog Dennis Nørmark nomineret til prisen.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Socialdemokratiet afviser at have købt stemmer: "Det er noget decideret sludder"
- Realkreditkæmpe advarer om endnu større ulighed på boligmarkedet



































