Løkke og Thulesen sidder tungt på magten

Det kommer næppe som den helt store overraskelse, at Lars Løkke Rasmussen ifølge Altingets magtpanel er den partileder, som er bedst til at få sin politik igennem.
Når man sidder i regering – og tilmed som statsminister – har man rigtig gode kort på hånden for at påvirke politikken.
På andenpladsen og kun en my efter Lars Løkke Rasmussen ligger Dansk Folkepartis formand, Kristian Thulesen Dahl. Og selvom det ifølge Altingets politiske kommentator, Erik Holstein, ikke er overraskende, at han ligger nummer to, så er det overraskende, at han nærmest vurderes ligeså god til at få sin politik igennem som landets statsminister.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering




































