Løkke på mandatjagt på Færøerne

På valgkampens femtesidste dag sætter statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) sig i et fly og flyver to timer mod nordvest til Færøerne for at føre valgkamp. Det er første gang, en dansk partileder kommer til Færøerne under en valgkamp.
Sådan som meningsmålingerne ser ud i øjeblikket, så har Lars Løkke Rasmussen brug for al den hjælp, han kan få, hvis han vil bevare magten efter folketingsvalget 5. juni. Og den hjælp kan meget vel blandt andet befinde sig på Færøerne, hvor der er tæt løb mellem øernes fire største partier om de to færøske pladser i Folketinget. Her er der nemlig en vis sandsynlighed for, at to røde mandater kan veksles til blå mandater efter valget.
Det bedste tilbud
Venstres søsterparti Sambandspartiet fører i meningsmålingerne, mens det andet borgerlige parti Fólkaflokkurin gennem længere tid har ligget side om side med det socialdemokratiske parti Javnaðarflokkurin. Både Sambandspartiet og Fólkaflokkurin har erklæret, at de støtter Lars Løkke Rasmussen som statsminister efter valget.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering







































