Löfven: Vi må kunne holde orden på vores grænser

Vi siger ikke, at der skal grænsekontrol mod Danmark. Vi siger, at vi skal have orden på vores grænser, og at det er op til politimyndighederne at håndtere det.
Stefan Löfven
Statsminister i Sverige
VALLETTA: De svenske myndigheder indfører grænsekontrol ved udvalgte grænser fra torsdag middag for at få styr på de mange flygtninge og migranter, der kommer til landet.
Sådan lyder det fra den svenske statsminister, Stefan Löfven, ved et topmøde i den maltesiske hovedstad, Valletta, mellem EU-lande og afrikanske lande.
”Vi må holde orden ved vores grænser, vi må få orden på vores flygtningemodtagelse, og derfor kommer regeringen i morgen (torsdag -red.) til at indføre grænsekontrolsforanstaltninger fra og med klokken 12. Vi vil også indføre ID-kontrol på passagerfartøj, fordi vi vil have kontrol med, hvem der faktisk kommer på bådene,” siger Stefan Löfven.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen
- Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu































