Löfven: Vi må kunne holde orden på vores grænser

Vi siger ikke, at der skal grænsekontrol mod Danmark. Vi siger, at vi skal have orden på vores grænser, og at det er op til politimyndighederne at håndtere det.
Stefan Löfven
Statsminister i Sverige
VALLETTA: De svenske myndigheder indfører grænsekontrol ved udvalgte grænser fra torsdag middag for at få styr på de mange flygtninge og migranter, der kommer til landet.
Sådan lyder det fra den svenske statsminister, Stefan Löfven, ved et topmøde i den maltesiske hovedstad, Valletta, mellem EU-lande og afrikanske lande.
”Vi må holde orden ved vores grænser, vi må få orden på vores flygtningemodtagelse, og derfor kommer regeringen i morgen (torsdag -red.) til at indføre grænsekontrolsforanstaltninger fra og med klokken 12. Vi vil også indføre ID-kontrol på passagerfartøj, fordi vi vil have kontrol med, hvem der faktisk kommer på bådene,” siger Stefan Löfven.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads
Nyhedsoverblik

Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama

Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads









































