Kunstmuseerne Kunsten og Louisiana udvider og formaliserer deres kunstfaglige samarbejde til at omfatte hele udstillingsprogrammet på Kunsten i Aalborg.
Samarbejdet skal ledes af Louisianas direktør, Poul Erik Tøjner, som dermed formelt får det overordnede ansvar for det kunstfaglige program på Kunsten i Aalborg.
"Kunsten har igennem en lang periode været i en rigtig positiv udvikling, men med adgangen til Louisianas ressourcer og brand forventer vi at kunne accelerere denne udvikling yderligere. Derfor har vi også – trods mange stærke ansøgninger til det oprindelige direktøropslag – besluttet at genopslå stillingen, så kandidaterne er fuldt bekendt med forudsætningerne, selvom det grundlæggende er den samme selvstændige og markante profil, vi leder efter," siger bestyrelsesformand for Kunsten i Aalborg, Christen Obel.
Kunsten og Louisiana har igennem de senere år samarbejdet om forskellige udstillinger. Aktuelt viser Kunsten eksempelvis udstillingen 'Twilight Zone' med en række værker fra Louisianas samling af samtidskunst.
"På Louisiana har vi altid følt et slægtskab med kunstmuseet i Aalborg, fordi det er det andet moderne arkitektoniske hovedværk på museumsfronten i Danmark. Kunsten og Louisiana klæder hinanden," siger Poul Erik Tøjner.
Det nye, mere formaliserede samarbejde træder i kraft ved årsskiftet.
Omtalte personer
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning
- Ruslands tilbagekomst til kunstens fine selskab har affødt voldsomme protester. Nu skyder ambassadør igen






































