Lykketoft: Ny høringsmodel gavner embedsmænd

Modsat DJØF mener jeg, at det faktisk kan være en ventil, som en embedsmand kan benytte sig af, hvis han er blevet hvirvlet ind i en kontroversiel sag og gerne vil undgå en langvarig proces.
Mogens Lykketoft
Folketingets formand
Folketingets Præsidium har gennem længere tid drøftet mulighederne for at indføre en ordning for parlamentariske undersøgelser i sager af offentlig interesse.
Ordningen var tænkt som en mellemting mellem de nuværende samråd og de langstrakte undersøgelseskommissioner, som man blandt andet kender fra Statsløsesagen, Farumsagen og Skattesagen.
Efter lang tids tøven vendte gruppeformændene for Venstre og Socialdemokraterne imidlertid tommelfingrene nedad til ideen, da de i mandags havde møde med Præsidiet og Folketingets ledelse om emnet. I Præsidiet er der ellers opbakning til modellen på tværs af partier.
Blandt de rejste betænkeligheder har været risiko for politisk misbrug, risiko for dobbeltdækning gennem langstrakte samråd efterfulgt af en parlamentarisk undersøgelse og bekymring for embedsmændenes retssikkerhed.
Embedsmænd reddet fra gabestok, lød overskriften i denne uge, da forslaget om at indføre en ny parlamentarisk undersøgelsesmodel fik den kolde skulder af Venstre og Socialdemokraterne.
Gruppeformændene fra de to partier mener, at forslaget vil true retssikkerheden for landets embedsmænd. Også DJØF har fremlagt denne bekymring.
Formand for Folketinget og manden bag fremlæggelsen af forslaget, Mogens Lykketoft (S), forstår dog ikke denne indvending.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump














































