Lynetteholmen irriterer fortsat de svenske myndigheder

Danmark bygger en ny halvø ved Øresund, der skal huse boliger til 35.000 mennesker. Ifølge de svenske myndigheder er det et problematisk projekt. Fra begyndelsen drejede det dansk-svenske slag sig om, at slam fra opmudringen blev dumpet i havet, som er ophørt.
Nu spekulerer flere svenske miljømyndigheder, ledet af den svenske miljøstyrelse, på, om og hvordan det er meningen, at øens indvirkning på tilstrømningen til Østersøen skal kompenseres.
Blokeringen af vandstrømme kan påvirke ilt og saltholdighed i Østersøen, men de svenske myndigheder sætter spørgsmålstegn ved, om det overhovedet er hensigten at gennemføre kompensationsforanstaltninger.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på








































