Køb abonnement
Annonce

Magtfuld fagforening advarer imod lavere fødevaremoms: "Vi er bekymrede"

Dansk Metal og forbundsformand Claus Jensen har tætte bånd til statsminister Mette Frederiksen (S) og Socialdemokratiet. Regeringens ønske om lavere fødevaremoms får dog ingen hjertelig modtagelse i det magtfulde fagforbund.
Dansk Metal og forbundsformand Claus Jensen har tætte bånd til statsminister Mette Frederiksen (S) og Socialdemokratiet. Regeringens ønske om lavere fødevaremoms får dog ingen hjertelig modtagelse i det magtfulde fagforbund.Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
14. januar 2026 kl. 14.45

Regeringens planer om at sænke fødevaremomsen møder kritik fra en af de kraftigste stemmer i fagbevægelsen og i Socialdemokratiets bagland.

Dansk Metal er imod regeringens planer om at sænke fødevaremomsen, hvad enten det bliver i form af helt at fjerne momsen på frugt og grønt eller en sænkelse af momsen på fødevarer generelt fra de nuværende 25 procent til 20 procent.

Det fastslår cheføkonom i Dansk Metal, Erik Bjørsted.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026