Køb abonnement
Annonce

Marcus Knuth: Jeg blev kastet ud i den dybe ende af swimmingpoolen

Foto: Asger Ladefoged/Scanpix
19. juli 2016 kl. 12.14

Et år er gået siden valget, hvor Venstres Marcus Knuth blev valgt til Folketinget for første gang. Han er partiets udlændingeordfører og Grønlandsordfører, og særligt det første ordførerskab har bidraget til et travlt første år.

Hvordan synes du, at det første år er gået?

”Det har været et helt vildt år. Jeg har været udlændingeordfører midt i startskuddet på flygtningekrisen, og det har været meget overvældende at blive kastet ud i den dybe ende af swimmingpoolen fra dag et. Men det har været exceptionelt lærerigt og spændende, så jeg kunne ikke have forstillet mig en bedre start på min tid i Folketinget.”

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat – til private læsere

Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.

0 kr. for 14 dage

Fortsætter til 129 kr./måned


Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026