Massakre i Paris fører til nybrud i amerikansk presse

.Foto: Youtube/CNN
WASHINGTON DC – Da globale uroligheder brød ud i 2006 efter den danske avis Jyllands-Postens offentliggørelse af en stribe karikaturer af profeten Muhammed i slutningen af 2005, undlod samtlige amerikanske aviser at trykke tegningerne. Og om end den amerikanske præsident George W. Bush principielt stillede sig på ytringsfrihedens side i den efterfølgende debat, lod han også forstå, at han fandt offentliggørelsen unødvendigt sårende og provokerende.
Tilsvarende sagde Obamas daværende talsmand Jay Carney i 2011, at det var ”uklogt” af det franske satiriske magasin Charlie Hebdo at trykke et særnummer om religion, om end det var ”magasinets klare ret at gøre det.”
I det hele taget er den amerikanske tradition for satire forsigtig og præget af en omfattende hensyntagen især til race og minoriteter i al almindelighed. Man holder sig til en angelsaksisk tradition, der er forskellig fra den kontinentaleuropæiske og skandinaviske. Den adskiller sig også grundlæggende fra den franske form for satire, som i århundreder har været helt anderledes radikal, skarp og nådesløs.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Er toppolitik blevet for brutalt? Her er månedens tre mest interessante bøger
- Er det nu, vi får en ny regering? Her er personerne i de afgørende forhandlinger







































