Køb abonnement
Annonce

Med nyt brev optrapper gul fagforening kampen for politisk indflydelse

Formand for Det Faglige Hus Johnny Nim presser på for at få politisk indflydelse via a-kassernes brancheorganisation, DAK. Han har ikke ønsket at kommentere meldingen om, at DAK nu søger at få en plads i det nye arbejdsmarkedsråd under beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S).
Formand for Det Faglige Hus Johnny Nim presser på for at få politisk indflydelse via a-kassernes brancheorganisation, DAK. Han har ikke ønsket at kommentere meldingen om, at DAK nu søger at få en plads i det nye arbejdsmarkedsråd under beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S).Foto: Det Faglige Hus
8. november 2024 kl. 05.00

Nu lægger Det Faglige Hus an til endnu et slag i kampen for mere politisk indflydelse for de såkaldt gule fagforeninger. 

Formand Johnny Nim kræver nemlig, at formandsskabet i brancheorganisationen Danske A-kasser (DAK) - som Det Faglige Hus selv er medlem af - går til beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) og sikrer sig en plads i regeringens nye arbejdsmarkedsråd. 

Vel at mærke en plads, som afspejler sammensætningen af DAK, hvor Det Faglige Hus er en af de store spillere.  

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik

Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026