Medieordførere kritiserer konsulents lønvilkår hos DR

DR's tidligere mediedirektør Gitte Rabøl har de sidste fire måneder arbejdet under en ny stilling som mangfoldighedskonsulent. Den nye ansættelse vakte ikke megen opsigt i starten, men efter Ekstra Bladet tirsdag fortalte, at Gitte Rabøls løn ville forblive den samme på 2,1 millioner kroner, har der været stærke reaktioner fra flere politikere.
Blandt de oprørte politikere er Jacob Mark, medieordfører i SF, der udtaler til Jyllands-Posten:
”Bare udtrykket 'mangfoldighedskonsulent' og til den løn – det er som taget ud af en dårlig film,” siger han og peger på, at der burde lægges et loft over lønningerne i DR.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Efter dansk pres: Her er 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg
- De headhunter nye departementschefer. Det er blevet en sværere opgave
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
















































