Mette Bock opgiver at gennemføre museumsreform før valget

Hvis vi var så snublende tæt på et forlig, hvorfor får vi det så ikke i hus? Det er jo, fordi regeringen er blevet bange på grund af valget
Alex Ahrendtsen (DF)
Kulturordfører
Regeringen opgiver at gennemføre den længe varslede reform af tilskuddene til de statsanerkendte museer på denne side af folketingsvalget. Det oplyser kulturminister Mette Bock (LA) til Altinget.
”Vi har haft nogle rigtig konstruktive møder og er nået meget langt. Men nu er der ved at gå så meget valgkamp i den, og det er ikke det bedste miljø at lukke en aftale i,” siger ministeren, der dermed aflyser et planlagt møde med ordførerne i næste uge.
Den statslige støttestruktur til landets museer har længe været kritiseret fra flere sider, inklusive branchen selv, for at være ugennemskuelig og urimelig på grund af en række historiske betingelser i forbindelse med amternes nedlæggelse i 2007.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sofie Carsten Nielsen skal være DI's udenrigsminister: "Jeg savner ikke politik"
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- I Vejle forsøgte Alternativet at slippe sin grønne spændetrøje: "Noget er råddent helt ind i kernen"














































