Mette Davidsen-Nielsen ny direktør for Information
I mellemtiden fortsætter Karin Petersen som konstitueret direktør.
Redaktør Bent Winther fortsætter ligeledes indtil videre som konstitueret ansvarshavende chefredaktør.
Opgaven med at finde en ny ansvarshavende chefredaktør indledes efter sommerferien.
Informations nye direktør, Mette Davidsen-Nielsen, er 45 år, uddannet cand.comm. fra 1993 og har haft en lang karriere på Danmarks Radio, senest i perioden 2003-2007 som kanalchef for DR2.
Hun har modtaget Den Store Journalistpris og et fellowship på SDU. Hun er desuden bestyrelsesformand for Danish Crafts og for nylig udpeget som formand for Kulturministeriets udvalg om programprofilen for den nye radiokanal.
Fra konsulent til nyslået direktør
Hun har siden tiden på DR været selvstændig konsulent med opgaver inden for især medier og design, og betegner sin nye stilling som så udfordrende og meningsfuld, at den har kunnet konkurrere med et spændende og udviklende liv som selvstændig.
"Information er en virksomhed med en fantastisk historie, dygtige og engagerede medarbejdere og et stort potentiale. Hele dagbladsbranchen står over for en vanskelig fremtid, der kræver nytænkning og mod. Jeg glæder mig til at gøre mit for at udvikle et mediehus, der er så væsentligt for dansk demokrati og kultur," siger Mette Davidsen-Nielsen.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på








































