
Mette Frederiksen havde held med at kombinere rollen som socialdemokratisk formand med rollen som statsminister i en national krise, da hun holdt sin 1. maj-tale.
Talen blev holdt på det traditionsbundne socialdemokratiske Arbejdermuseum, men omstændighederne var alt andet end traditionelle. På grund af krisen blev S-formandens tale holdt uden publikum, noget, der næppe generede Mette Frederiksen, der på forhånd havde meldt afbud til Fælledparken.
Allerede fra start slog Mette Frederiksen tonen an:
"I min levetid har jeg aldrig set så mange mennesker hjælpe hinanden. Aldrig har jeg set så stærkt et sammenhold. Aldrig har jeg set solidariteten blomstre så meget som nu."
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering








































