Millioner skal gøre museer bedre til at hive unge, mænd og kortuddannede indenfor

Undersøgelser viser, at især de unge, mænd og danskere med et lavt uddannelsesniveau sjældent besøger museerne. Det kan vi gøre bedre.
Joy Mogensen (S)
Kulturminister
Julehumøret har sandsynligvis fået et nøk opad på flere af landets museer.
Slots- og Kulturstyrelsen har nemlig hevet tidlige julegaver i form af samlet 7,6 millioner kroner op af sækken og fordelt dem til udvalgte museer. Det fremgår af to pressemeddelelser fra styrelsen.
Pengene skal blandt andet bruges på at gøre museerne relevante for flere. Det kan nemlig gøres bedre, mener kulturminister Joy Mogensen (S).
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump














































