Minister til demonstranter: I skal også spare

Torsdag eftermiddag mødes tusindvis af gymnasieelever til stor demonstration i både København og Aarhus.
Årsagen er regeringens omdiskuterede omprioriteringsbidrag, der nu også rammer gymnasier og erhvervsskoler, som derfor skal spare to procent om året frem til 2019. Men selv om eleverne på ungdomsuddannelserne er vrede og flere steder i landet har forladt undervisningen i protest, har undervisningsminister Ellen Trane Nørby (V) ikke tænkt sig at trække besparelserne tilbage.
Hun peger på, at dansk økonomi er presset, og uddannelsessektoren er blevet friholdt i en meget lang årrække, ligesom udgifterne til ungdomsuddannelserne er steget med 31 procent siden 2008.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Er det nu, vi får en ny regering? Her er personerne i de afgørende forhandlinger
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på








































