Søren Møller Andersen
Mona Juul
Claus Hjort FrederiksenMona Juuls særlige rådgiver siger op

I løbet af de seneste 25 år har Søren Møller Andersen været særlig rådgiver seks gange i fire forskellige ministerier. Siden september 2024 har han været særlig rådgiver for Konservatives politiske leder, Mona Juul.
Men nu har han besluttet, at tiden er inde til at tage en pause, og derfor har han opsagt sin stilling.
Det skriver Søren Møller Andersen i et opslag på LinkedIn.
”Der har været fuld fart på. Hele tiden. Jeg har faktisk aldrig holdt en pause i mit liv. Nu har jeg brug for lige at stoppe op, mærke efter og trække vejret,” skriver han.
Søren Møller Andersen var blandt andet særlig rådgiver for Claus Hjort Frederiksen (V) i hans tid som både finans- og beskæftigelsesminister.
Han understreger, at hans afgang hverken har noget med De Konservative eller Mona Juul at gøre, men at han ”simpelthen har brug for at komme i ’pitstop’ og revitalisere sig selv.”
Søren Møller Andersen er uddannet journalist fra Syddansk Universitet.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads
- Her er de nye regeringsudvalg
Nyhedsoverblik

Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama

Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads















































