Neergaards første år som minister: 22 trofæer og ét vådeskud

Egentlig var Jørn Neergaard Larsen gået på pension. Det sagde han i hvert fald, da han få uger før folketingsvalget sidste år trak sig tilbage efter 19 år i spidsen for Dansk Arbejdsgiverforening.
Men da Lars Løkke Rasmussen (V) præsenterede sin nye regering, dukkede Neergaard op som en af de helt store overraskelser på ministerlisten.
Siden har der langt fra været tale om en rolig pensionisttilværelse for den 67-årige beskæftigelsesminister, som i løbet af sit første år har gennemført en politisk iron-man, som nok kan udløse selvværdsproblemer hos flere ellers veltrænede forgængere.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump














































