Nobels fredspris til OPCW
Organisationen har hovedsæde i Haag, har 189 medlemsstater og repræsenterer dermed 98 pct. af verdens befolkning.
OPCW har siden 2001 haft en samarbejdsaftale med FN og organisationen overvåger overholdelsen af Konventionen om forbud mod udvikling, fremstilling, oplagring og anvendelse af kemiske våben og sådanne våbens tilintetgørelse (Chemical Weapons Convention, CWC).
Organisationen har frem til 2013 foretaget over 3500 inspektioner af laboratorier, fabrikker og arsenaler. Desuden leder organisationen opsynet med, hvordan våben destrueres.
Nobels fredspris 2013 går til Organization for the Prohibition of Chemical Weapons.
I en pressemeddelelse begrunder Nobelkomitéen sin beslutning:
"Under Første Verdenskrig blev kemiske våben brugt i betydelig grad. Genève-konventionen af 1925 forbød brug, men ikke produktion og opmagasinering af kemiske våben. Under Anden Verdenskrig blev kemiske stoffer anvendt i Hitlers masseudryddelser.
Senere har kemiske våben været benyttet flere gange både af stater og af terrorister.
I 1992-93 blev der udarbejdet en konvention, som også forbød produktion og opmagasinering af sådanne våben. Denne trådte i kraft i 1997.
Siden da har OPCW gennem inspektioner, destruktion og på andre måder arbejdet for, at konventionen bliver iværksat. 189 stater har indtil nu tiltrådt konventionen.
Konventionene og OPCWs arbejde har etableret anvendelse af kemiske våben som et folkeretslig tabu. Den sidste tids begivenheder i Syrien, hvor kemiske våben igen er taget i brug, har understreget behovet for at styrke arbejdet med at afskaffe sådanne våben.
Nogen stater er fortsat ikke medlemmer af OPCW. Enkelte medlemmer har ikke overholdt tidsfristen, som var april 2012, for at ødelægge sine kemiske våben. Dette gælder specielt USA og Rusland.
Nedrustning er et centralt punkt i Alfred Nobels testamente.
Den Norske Nobelkomite har gennem en række priser understreget behovet for at afskaffe kernefysiske våben. Komiteen vil med denne prisen til OPCW bidrage til afskaffelse af kemiske våben."
<iframe width="450" height="253" src="//www.youtube.com/embed/FhBD99TJYcQ" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Én af de andre topfavoritter til prisen i år var den pakistanske pige Malala Yousafzai, der for et år siden blev skudt i hovedet af Taliban for at kæmpe for pigers ret til at gå i skole.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Er det nu, vi får en ny regering? Her er personerne i de afgørende forhandlinger
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på








































