Bjørnar Moxnes, leder af det norske venstrefløjsparti Rødt, har været sygemeldt siden starten af juli efter en sag fra 30. juni, hvor han på et overvågningskamera fra Oslo Lufthavn blev taget i at stjæle et par solbriller. Nu har han valgt at trække sig fra posten.
Det skriver Bjørnar Moxnes i et opslag på Facebook.
"Magtpersoner skal stilles til ansvar og kritiseres. For min del har det ikke været et mål at rette kritikken mod enkeltpersoner og deres moral. Jeg har prøvet at vende den mod standpunkter, sager og systemer, men er sikkert ikke altid lykkedes med det. Vi må stille høje krav til folkevalgte og politiske ledere," skriver han han blandt andet i opslaget.
Bjørnar Moxnes har været partileder for Rødt siden 2012. Hans partifælle Marie Sneve Martinussen overtager posten indtil 2024.
I en analyse på Altinget.no skriver chefredaktør Veslemøy Østrøm, at "da Bjørnar Moxnes overtog som partileder for Rødt, var der få, som tog partiet alvorligt, Nu, hvor han går af, er partiet med til at ændre både politikken og debatten i Norge. Den bedrift kan ingen tage fra ham. Men desværre vil solbrilletyveriet klæbe ved Rødts afgående partileders eftermæle."
Den norske chefredaktør fortsætter:
"Han har været en kompromisløs og benhård politiker i mødet med højre-dominans og privatisering, men internt i sit eget parti har han skabt kompromisser, været smidig og fundet løsninger, som har givet partiet gennemslag."
Se hele opslaget herunder.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen








































