Køb abonnement
Annonce

Ny aftale om kamp mod finanssvindel har næsten alle partier bag sig: ”Danmark får et af de hårdeste tilsyn”

Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
27. marts 2019 kl. 10.56

Problemerne med den samfundsskadelige adfærd i vores finanssektor skyldes grundlæggende den enorme koncentration, der er sket (...) Den udfordring tager dagens aftale slet ikke fat på.

Pelle Dragsted (EL)
Erhvervsordfører

Vi slår benhårdt ned over for finansiel kriminalitet, uden at det kammer over i at blive destruktivt over for sektoren.

Rasmus Jarlov (K)
Erhvervsminister

Straffen for at give forkerte oplysninger til Finanstilsynet bliver sat op. Det skal tage længere tid, før grove sager om hvidvask bliver forældet.

En arbejdsgruppe skal finde ud af, hvordan man kan holde lederne i en finansiel virksomhed personligt ansvarlige for overtrædelser af finanslovgivningen.

Finanstilsynet skal gøres mere uafhængig af bankerne, så ledelsen ikke kan gå direkte ud og få job i en bank. Og der skal gennemføres en runde af hvidvaskinspektioner i de største banker.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026