Nye chefer på plads i Justitsministeriet

En række nye kontorchefer er den senere tid blevet ansat i Justitsministeriet. Nogle er begyndt, mens andre tiltræder den kommende tid. En enkelt stilling mangler endnu at blive besat.
Afsættet er ikke mindst, at der er oprettet en række nye kontorer i kølvandet på den nye regerings ressortomlægning og udskillelsen af blandt andet asyl- og visumopgaver til det selvstændige ministerium for integration, udlændinge og bolig.
Blandt de nyoprettede kontorer, der alle skulle have ansat en chef, er analysekontoret, et koncernstyringskontor og databeskyttelseskontoret.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen

































