Køb abonnement
Annonce

Nyt afstemningssystem i Folketinget

5. oktober 2010 kl. 11.24

De store oversigtstavler og afstemningspanelerne skiftes ud med et nyt og mere tidssvarende system, så der også i fremtiden kan afholdes hurtige og sikre afstemninger.

Henover sommerpausen har der været travlt i folketingssalen. Der er udført snedkerarbejde på samtlige medlemspladser og formandspodiet. Der er foretaget kabelarbejde mellem folketingssalen og Fællessalen, og de gamle oversigtstavler er blevet hejst ud af vinduerne med en kran.

Folketinget har fået nyt afstemningsanlæg fra og med oktober 2010. Det blev i november 2007 besluttet at udskifte det nedslidte, tidligere system, og der er blevet investeret ca. 17 millioner kroner i et nyt og mere tidssvarende anlæg, der kan sikre Folketingets afstemninger i fremtiden.

Hvor man f.eks. i England afgør afstemningerne ved opråb og optælling af medlemmerne i to forskellige rum, og man i Frankrig gør det ved at veje de plastickort, som medlemmerne har placeret i urner, så stemmer medlemmerne af Folketinget normalt ved at trykke på panelerne på deres plads i salen. Det tidligere afstemningssystem blev taget i brug i 1993 og var, ligesom det nye system, et elektronisk anlæg, der gør det muligt at foretage en hurtig og sikker optælling.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik

Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026