EU sætter nyt mål for energibesparelser

Fleksibilitet er godt, men det kan desværre give lande, som for eksempel Danmark, en mulighed for at slække på ambitionerne.
Camilla Damsø Pedersen
Chefkonsulent, Dansk Byggeri
Tirsdag aften lykkedes det.
Forhandlerne blev enige om at opdatere EU's energieffektivitetsdirektiv, så man nu stiler efter et mål på 32,5 procent i 2030.
Det er endnu småt med detaljer om aftalen, men det lader til at blive en ikke-bindende mål. Kravene til de enkelte lande bliver en årlig besparelse på 0,8 procent, hvor det hidtidige direktiv krævede 1,5 procent. I modsætning til tidligere skal det dog være 0,8 procent reelle energibesparelser, hvor landene i det gamle direktiv kunne medregne en række andre initiativer.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen
- Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"
- Socialdemokratiet afviser at have købt stemmer: "Det er noget decideret sludder"































