Økonomisk Institut ved Copenhagen Business School har fundet ny institutleder. Valget er faldet på Alexander Sebald, der kommer fra en stilling som lektor på Københavns Universitet.
Det skriver CBS i en pressemeddelelse.
Den nye institutleder erstatter Lars Peter Østerdal, der fortsætter som professor på instituttet.
Når Alexander Sebald tiltræder som institutleder, skal han være med til at sætte den strategiske retning for ECON, Økonomisk Institut.
"Alexander har stærk erfaring med forskningsledelse, en stor faglig indsigt i ECON’s forsknings- og undervisningsområder og han har spændende visioner for instituttets videre udvikling. Jeg er sikker på, at han er den rette til at indfri ECON’s behov og CBS’ strategiske ambitioner," udtaler prorektor hos CBS, Inger Askehave.
Alexander Sebald har tidligere erfaring som både forskningsgruppeleder og leder af eksternt finansierede projekter. Han har derudover været leder for Den Videnskabsetiske Komite på det Samfundsvidenskabelige Fakultet og leder for Økonomisk Institut på Københavns Universitet.
"Jeg er meget glad for at skulle lede Institut for Økonomi på CBS i de kommende år og få mulighed for at fortsætte mine forgængeres vellykkede indsats med at skabe et levende, mangfoldigt og internationalt velrenommeret akademisk miljø," udtaler Alexander Sebald i pressemeddelelsen.
Alexander Sebald tiltræder stillingen 1. september.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads








































