Ombudsmand kritiserer ministerium i skarpe vendinger

Det siger Folketingets ombudsmand, Jørgen Steen Sørensen, om en sag, hvor Forsvarsministeriet var et år og syv måneder om at tage stilling til en anmodning om aktindsigt fra en journalist i dokumenter vedrørende tilbageholdte personer i Irak.
"Det skærpende ved denne sag er, at den lange ventetid i sidste ende kan have betydet, at journalisten slet ikke fik sin aktindsigt," tilføjer han.
Anklage: Ministerium forhalede bevidst
Journalisten havde i klagen til ombudsmanden skrevet, at han var bekymret for, at Forsvarsministeriet bevidst "trænerede", dvs. forhalede, sagen for at forhindre aktindsigt i dokumenterne.
Ombudsmanden har efter sin gennemgang af sagen ikke grundlag for at fastslå, at der har foreligget bevidst trænering, men i udtalelsen udtrykker han forståelse for journalistens bekymring:
"Det er meget uheldigt, at Forsvarsministeriet i kraft af sin lange sagsbehandlingstid er kommet i en situation, hvor spørgsmålet om bevidst trænering overhovedet kan opstå."
Blandt andet på baggrund af den konkrete sag har Forsvarsministeriet udarbejdet en intern instruks for behandling af anmodninger om aktindsigt. Det fremgår af et brev til ombudsmanden fra Forsvarsministeriets departementschef.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen
- Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"
- Socialdemokratiet afviser at have købt stemmer: "Det er noget decideret sludder"































