Omstridt italiener tilkæmper sig EU-toppost efter maraton-afstemning

Når man har været med i politik i mange år, så begår man fejl. Det har Tajani også. Men det er ikke hans person eller initiativer, der er afgørende
Bendt Bendtsen
Medlem af EPP-gruppen i Europa-Parlamentet for Konservative
STRASBOURG: Med 351 ud af 713 afgivne stemmer er den konservative Antonio Tajani blevet valgt som ny formand for Europa-Parlamentet.
Efter fire afstemninger under parlamentets plenarforsamling i Strasbourg formåede den tidligere flyvevåbenofficer og journalist tirsdag at samle nok stemmer til at kunne påtage sig embedet som leder af EU-parlamentarikerne.
“I dag begynder en ny æra. Jeg vil være alles formand og garantere, at parlamentet forbliver stærkt. Jeg vil fremlægge parlamentets holdning for EU-landene, og jeg vil også lytte til de politiske minoriteter,” sagde Antonio Tajani på et pressemøde efter valget var afgjort.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen





































