Køb abonnement
Annonce

Opløftet Samuelsen: EU et skridt tættere på sanktioner mod Iran

(Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix).<br>
(Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix).
19. november 2018 kl. 12.53

De første spæde skridt mod en fælles EU-reaktion på det formodede iransk planlagte mordforsøg i Danmark er taget.

På et fælles møde for alle EU’s udenrigsministre mandag formiddag enedes man ifølge Anders Samuelsen (LA) om at forfølge sanktionssporet mod det iranske regime.

Til stor tilfredshed for Samuelsen og den danske regering, der i EU-regi presser på for en EU-markering over for iranerne i sagen, hvor PET og det danske politi foreløbig har anholdt en norsk statsborger med tilknytning til Iran.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026