Overblik: Her er de foreløbige kandidater til EU-valget i 2019

EU-VALG: Partiernes kandidatlister til europaparlamentsvalget er undervejs. Her er, hvad vi ved indtil videre.

I maj 2019 skal danskerne i valgboksen for at vælge 13 medlemmer til Europa-Parlamentet.

Her kan de sætte kryds ved kandidaterne fra de opstillingsberettigede partier.

Altinget har samlet et overblik over de foreløbige kandidater, der har meldt sig ind i kapløbet om en plads i EU.

Socialdemokratiet

  • Jeppe Kofod, nuværende MEP
  • Christel Schaldemose, nuværende MEP
  • Niels Fuglsang, Region Midtjylland
  • Marianne Vind, Region Sjælland
  • Morten Klessen, Region Nordjylland
  • Jakob Thiemann, Region Hovedstaden
  • Mette Poulsen, Region Hovedstaden
  • Lasse Holm Grønning, Region Syddanmark
  • Anders Baun Sørensen, Region Midtjylland 

Socialdemokratiets hovedbestyrelse har ved et møde 16. maj enstemmigt indstillet Jeppe Kofod som partiets spidskandidat. 

Radikale Venstre

  • Morten Helveg, nuværende MEP, Københavns Omegns storkreds
  • Özkan Ekiz, Københavns Omegns storkreds
  • Karen Melchior, Københavns storkreds
  • David Munis Zepernick, Københavns storkreds
  • Kim Elmose, Sjællands storkreds
  • Jannie Valentin Dexter Jakobsen, Sjællands storkreds
  • Alexander Bjørn Jensen, Nordsjællands storkreds
  • Kim Pagels, Nordsjællands storkreds
  • Mathias von Jessen, Fyns storkreds
  • Amalie Søgaard Nielsen, Fyns storkreds
  • Philip Tarning-Andersen, Nordjyllands storkreds
  • Frederik Aagaard Sørensen, Østjyllands storkreds
  • Peter Miltersen Sørensen, Østjyllands storkreds
  • Poul Elmegård Christensen, Vestjyllands storkreds
  • Anders Erik Thrige Nielsen, Vestjyllands storkreds
  • Sissel van Run-Kvist, Sydjyllands storkreds
  • Ole Lynggaard Jørgensen, Sydjyllands storkreds
  • Kristian Kirk Mailand, Bornholms storkreds
  • Alexander Bjørn, Radikale Ungdom
  • Camilla Kampmann, individuelt opstillet
  • Eva Borchorst Mejnertz, individuelt opstillet

 

Konservative

  • Pernille Weiss
  • Ali Aminali
  • Jens Kindberg
  • Kuzma Pavlov Jensen
  • Charlotte Libach
  • Lasse Bork Schmidt
  • Louisa Schønnemann Bøttkjær
  • Anders Guldhammer
  • Tomas Dyrbye
  • Inge Carlé
  • Dino Selimovic
  • Jane Christensen
  • Jakob Sejergaard
  • Dina Raabjerg
  • Thomas von Jessen
  • Torsten Nielsen

Pernille Weiss blev 21. august præsenteret som konservatives spidskandidat. Hun afløser den ellers garvede spidskandidat Bendt Bendtsen, som sidste sommer annoncerede, at han ikke genopstiller til en tredje periode i parlamentet. 

SF

  • Margrete Auken, nuværende MEP
  • Karsten Hønge, politisk ordfører
  • Troels Stru Schmidt
  • Kira Marie Peter-Hansen, SF Ungdom.

Liberal Alliance

  • Mette Bock, nuværende kulturminister 

Dansk Folkeparti

  • Peter Kofod Poulsen, nuværende MF

Venstre

  • Morten Løkkegaard, nuværende MEP
  • Linea Søgaard-Lidell, Region Sjælland
  • Søren Gade, Gruppeformand for Folketingsgruppen
  • Erik Poulsen, Vestjyllands Storkreds
  • Casper Pedersen, Venstres Ungdom

I begyndelsen af 2019 afholder Venstre et EU landsmøde, hvor partiets EU program vedtages og Europa-Parlaments kandidater endeligt vælges. Det skriver Venstres pressetjeneste i en mail til Altinget.

Enhedslisten

  1. Nikolaj Villumsen, MF
  2. Eva Flyvholm, MF
  3. Eva Milsted Enoksen
  4. Jakob Nerup

For første gang stiller Enhedslisten op til europaparlamentsvalg som selvstændigt parti, og det er dermed også første gang, at partiet skal udpege kandidater til posterne.

Enhedslisten foretog i starten af marts en urafstemning blandt de 17 opstillede kandidater, hvoraf de fire kandidater fik det højeste antal stemmer.

Enhedslisten valgte i april 2018 til partiets årsmøde de fire spidskandidater på baggrund af urafstemningsresultatet. 

Alternativet

  • Annette Schneider Nielsen, Nordjylland Storkreds
  • Børge Sejersen Sommer, Vestjylland Storkreds 
  • Esben Ingerslev, Nordsjælland Storkreds
  • Jan Kristoffersen, Københavns Storkreds
  • Karin Rohr Genz, Sydjylland Storkreds
  • Pavia Jacobsen, Fyn Storkreds
  • Rasmus Nordqvist, Sjællands Storkreds
  • Sadi Tekelioglu, Københavns Omegns Storkreds
  • Susan Kjeldgaard, Bornholms Storkreds 

8. september afholder Alternativet et ekstraordinært landsmøde, hvor de i alt 9 kandidaters placering på den endelige opstillingsliste bliver bestemt. Den kandidat, som får placering ét, bliver Alternativets spidskandidat til valget i 2019. 

Storkreds Østjylland vælger først deres kandidat i slutningen af december og vedkommende når derfor ikke at være med til mødet i september, og vil derfor blive placeret nederst på listen. Det oplyser Alternativet i en mail til Altinget.

Folkebevægelsen mod EU

  • Rina Ronja Kari, nuværende MEP
  • Lave K. Broch, Storkøbenhavn
  • Ole Nors Nielsen, Nordjylland
  • Karina Rohr Sørensen, Storkøbenhavn
  • Susanna Dyre-Greensite, Storkøbenhavn
  • Christian Juhl, Midt- og Vestjylland
  • Jesper Bræmer, Midt- og Vestjylland
  • Erik Bach, Nordsjælland
  • Thorkil Sohn, Midt- og Vestjylland
  • Åge Staun, Midt- og Vestjylland
  • Jørgen Grøn, Nordjylland
  • Mette Langdal, Sønderjylland
  • Niels Jørgen Bæk Paulsen, Sønderjylland
  • Carsten Rasmussen, Fyn
  • Pernille Grumme, Storkøbenhavn
  • Hedvig Vestergaard, Nordsjælland
  • Jean Thierry, Storkøbenhavn
  • Hasan Ibrahim, Storkøbenhavn

Da Enhedslisten vælger at opstille selvstændigt til europaparlamentsvalget, kan Folkebevægelsen mod EU og deres spidskandidat, Rina Ronja Kari, ikke regne med den ellers vante støtte fra partiets tilhængere.

 

Artiklen opdateres løbende

 

Forrige artikel Byrådsmedlem pludseligt død i Assens Byrådsmedlem pludseligt død i Assens Næste artikel Efter OK18: Mette Frederiksen skal tale i Fælledparken Efter OK18: Mette Frederiksen skal tale i Fælledparken