Overblik: Her taler politikerne grundlovsdag

OVERBLIK: 5. juni fejrer danskerne grundlovsdag, som traditionen tro byder på taler fra forskellige politikere rundt om i landet. Se her, hvor og hvornår politikerne holder tale på dette års grundlovsdag.


Her kan du se, hvornår politikernes grundlovstaler afholdes fordelt på partierne. Partierne er rangeret efter størrelse i Folketinget. I bunden af artiklen finder du oversigten for henholdsvis Nye Borgerlige, Kristendemokraterne og Folkebevægelsen mod EU.

Med forbehold for ændringer. Listen bliver opdateret løbende. 

Socialdemokratiet

Mette Frederiksen Mette Frederiksen

13.00-13.50: Aarø sportsplads, Aarø 282, 6100 Haderslev

15.30-16.20: Vestermarksvej 5B, Grejs, 7100 Vejle (talen begynder klokken 16.00)

Ane Halsboe-Jørgensen Ane Halsboe-Jørgensen

14.00: Lystanlægget Fjerritslev, 9690 Fjerritslev

 

 

Annette Lind Annette Lind

13.30-14.30: Klosterlund Museum, Kragelundsvej, 7442 Engesvang

15.00-16.00: Gudum Sognehus, Fabjergvej 174 7620 Lemvig

Astrid Krag Astrid Krag

17.00-19.00: Socialdemokratiets gruppeværelse til arrangement for følgerne på Astrids sociale medier

 

Benny Engelbrecht Benny Engelbrecht

13.30: Tambours Have, Bredmosevej 21, Karlsgårde sø, 6800 Varde

 

Christine Antorini Christine Antorini

12.30: Grundtvigs Højskole, Hillerød

16.30: Christines sommerhave, Liseleje

 

Dan Jørgensen Dan Jørgensen

13.15: HUSET, Finsensgade 1, 6700 Esbjerg

 

 

Henrik Dam Kristensen Henrik Dam Kristensen

14.00: Julielund, Nordkystvejen 29 , 8961 Allingåbro

 

 

Jens Joel Jens Joel

13.00: Tale ved Mårslet Fællesråds Grundlovsmøde i/ved Borgerhuset, Banevej 2, 8320 Mårslet

 

Karen Johanne Klint Karen Klint

13.00: Skyttehushaven, Tirsbæk Strandvej 2, 7100 Vejle

15.00: Ågård Efterskole, Kirkebakken 13, 6040 Egtved

 

Karin Gaardsted Karin Gaardsted

10.00: Lunden i Karup, Vallerbækvej 6A, 7470 Viborg

 

 

Lea Wermelin Lea Wermelin

14:00: Socialdemokratiets Grundlovsarrangement, Bolsterbjerg, Almindingen

 

Leif Lahn Jensen Leif Lahn Jensen

14.00-16.30: Julielund, Nordkystvejen 29, 8961 Allingåbro

 

 

Mogens Lykketoft Mogens Lykketoft

11.00 - 11.45: 4. maj Kollegiet, Frederiksberg Bredgade 13, 2000 Frederiksberg

12.15 - 13.00: Højrupgård, Højrupgårdsvej 1, 2625 Vallensbæk Landsby

 

Nicolai Wammen Nicolai Wammen

Kl. 13.00: Marienlund Kolonihave Forening, Stikkelsbærvej 8, 8600 Silkeborg Kl. 15.00: Sognegården, Kirkepladsen 2A, 8541 Skødstrup

Rasmus Horn Langhoff Rasmus Horn Langhoff

14.00: Rørvig Centret, Nørrevangsvej 49. 4581Rørvig

 

 

Rasmus Prehn Rasmus Prehn

13.00-15.30: Vraa Højskole, Højskolevej 1, 9760 Vraa

 

 

Trine Bramsen Trine Bramsen

13.00: Socialdemokratiet i Odense, Næsby sognegård, Bogensevej 92, 5270 Odense N

 

 

Dansk Folkeparti

Kristian Thulesen Dahl Kristian Thulesen Dahl

14.15: Lykkesholm Slot, Lykkesholmvej 20, 5853 Ørbæk

 

 

Peter Skaarup Peter Skaarup

15.25: Lykkesholm Slot, Lykkesholmvej 20, 5853 Ørbæk

 

 

Pia Kjærsgaard Pia Kjærsgaard

15.55: Terndruplund, Skovvej 14, 9575 Terndrup

 

 

Karin Nødgaard Karin Nødgaard

11.00: Korsør Havn, Amerikakajen 1, 4220 Korsør

 

 

Martin Henriksen Martin Henriksen og Marlene Harpsøe Marlene Harpsøe

13.00-15.00: Vikingepladsen, Kalvøvej 26, 3600 Frederikssund

 

Søren Espersen Søren Espersen

14.00: Mørkøv Café og Selskabslokaler, Skamstrupvej 7, 4440 Mørkøv

 

Anders Primdahl Vistisen Anders Vistisen og  Jeppe Jakobsen Jeppe Jakobsen

13.00: Mørkøv Café og Selskabslokaler, Skamstrupvej 7, 4440 Mørkøv

 

Peter Kofod Poulsen Peter Kofod Poulsen

14.00: Ekkodalen, Ekkodalsvejen 6, 3720 Aakirkeby

 

 

Alex Ahrendtsen Alex Ahrendtsen

13.00-15.00: Skamlingsbanken ved Kolding

 

 

Karina Adsbøl Karina Adsbøl

13.00-15.00: Skamlingsbanken ved Kolding

 

 

Morten Marinus Morten Marinus

9.30-13.00: DF Århus’ Grundlovsmøde, Elværket Åbyhøj, Thorsvej 4, 8230 Aarhus

14.00: Mou Støtteforenings Grundlovsmøde, Kirkeskoven, 9280 Mou

Karina Due Karina Due

14.00: Musikhuset, Tingvej 2, 8800 Viborg

 

 

Marlene Harpsøe Marlene Harpsøe

12.00: I parken ved Humlebæk Station – mellem Oscar Brunsvej og Ida Tesdorphsvej, 3050 Humlebæk

 

Kenneth Kristensen Berth  Kenneth Kristensen Berth

12.30: I parken ved Humlebæk Station – mellem Oscar Brunsvej og Ida Tesdorphsvej, 3050 Humlebæk

 

Morten Messerschmidt  Morten Messerschmidt

13.00: I parken ved Humlebæk Station – mellem Oscar Brunsvej og Ida Tesdorphsvej, 3050 Humlebæk

 


Venstre

Lars Løkke Rasmussen Lars Løkke Rasmussen

12.15: Hørhaven (Marselisborgskoven), Ørneredevej 23, 8270 Højbjerg

15.45: Gymnastikhøjskolen i Ollerup, Svendborgvej 3, 5762 Vester Skerninge

19.30: Restaurant Herthadalen, Slangealléen 1, 4320 Lejre

Søren Gade Søren Gade

Kl. 11.00–12.00:  Venstre Fredericia, Gl. Stoustrupvej 50, 7000 Fredericia

Kl. 13.00–13.30: Venstre Ribe, Restaurant Kolvig , Mellemdammen 13, 6760 Ribe

Kl. 14.30–15.30: Venstre Tønder - Schackenborg Slot, Schackenborg 1, Møgeltønder, 6270 Tønder

Kl. 17.00–18.00: Anni Matthiesens have, Egebjerg Landevej 14, Krogager, 7200 Grindsted

Kristian Jensen Kristian Jensen

10.15: Volstrup Gods, Volstrupvej 2, 7560 Hjerm

12.30: Museum Silkeborg, Hovedgårdsvej 7, 8600 Silkeborg

14.00: Grønbjerg Præstegård, Algade 34, Grønbjerg, 6971 Spjald

16.00: Gudum Sognehus (indgang via Præstegårdsvej), Toftevej 19, Gudum, 7620 Lemvig

17.30: Haveoasen, Vejlevej 13, Lind, 7400 Herning

Claus Hjort Frederiksen Claus Hjort Frederiksen

16.20: Terndruplund, Skovvej 14, 9575 Terndrup

 

 

Troels Lund Poulsen Troels Lund Poulsen

10.25: Metalskolen Jørlunde, Slagslundevej 13, 3550 Slangerup

14.00: Uldum Højskole, Højskolebakken 11, 7171 Uldum

15.30: Palsgaard, Palsgaardvej 10, 7130 Juelsminde

18.15: Birkelse Hovedgård, Kammerherrensvej 62, 9440 Aabybro

Inger Støjberg Inger Støjberg

11.00: Frijsenborg Slot, Pøt Møllevej 15, 8450 Hammel

14.00: Herregården Bratskov, Fredensdal 8, 9460 Brovst

19.00: Dialogmøde på Jenle, Jenlevej 6, 7870 Roslev

Karsten Lauritzen Karsten Lauritzen

10.00: Sankt Knuds Kilde, Åstrupvej 52A, 9800 Hjørring

13.00: Vrå Højskole, Højskolevej 1, 9760

 

Ellen Trane Nørby  Ellen Trane Nørby

14.00: Bovrup Borgerlaug og Højskoleforeningen Varnæs Bovrup, Nørskov 9, 6200 Aabenraa

15.30: Rønhave, Hestehave 20, 6400 Sønderborg

 

Lars Christian Lilleholt Lars Christian Lilleholt

12.30: Lumby Mølle, Slettensvej 294, 5270 Odense N

14.00: Indslev Bryggeri, Store Landevej 12, 5580 Nørre Aaby

18.00: Vejlegård, Frederiksborgvej 447, 4000 Roskilde

Sophie Løhde Sophie Løhde

11.10: Brønshøjgård, Hillerødvej 70, 3540 Lynge

15.15: Edelgave Gods, Edelgavevej 28, 2765 Smørum

17.30: Lungholm Gods, Rødbyvej 24, 4970 Rødby

Ulla Tørnæs Ulla Tørnæs

12.00: Heerups Have, Skolegade 36, 6700 Esbjerg

 

 

Eva Kjer Hansen Eva Kjer Hansen

12.30: Aarø Forsamlingshus, Aarø 182, 6100 Haderslev

15.00: Skamlingsbanken, Skamlingvejen 123, 6093 Sjølund

18.15: Højskolen Østersøen, Flensborgvej 48, 6200 Aabenraa

Tommy Ahlers Tommy Ahlers

10.30: Diakonissestiftelsen, Peter Bangs Vej 5B, 2000 Frederiksberg

 

Britt Bager Britt Bager

11.30: Lykkesholm Gods, Ballevej 30A, 8570 Trustrup

16.00: Indslev Bryggeri, Store Landevej 12, 5580 Nørre Aaby

 

Louise Schack Elholm Louise Schack Elholm

13.30: Gammel Køgegaard, Gammel Køgegaard 3, 4600 Køge

15.00: Midtsjællands Efterskole, Tolstrupvej 29, 4330 Hvalsø

 

Karen Ellemann Karen Ellemann

10.00: Den Gamle Præstegård, Hovedvejen 134, 2600 Glostrup

16.30: allensbæk Havn, Vallensbæk Havnevej 1, 2665 Vallensbæk Strand

Anni Matthiesen Anni Matthiesen

17.10: I haven, Egebjerg Landevej 14, Krogager, 7200 Grindsted

 

Bertel Haarder Bertel Haarder

11.00: Broksø Gods, Broksøvej 60, 4160 Herlufmagle

13.00: Greve Museum, Bækgårdsvej 9, 2670 Greve

14.30: Liselund, Slotsalleen 44, 4200 Slagelse

16.00: Stigs Bjergby Præstegård, Kirkevej 10, St. Bjergby, 4440 Mørkøv

Carl Holst Carl Holst

13.30: Restaurant Kolvig, Mellemdammen 13, 6760 Ribe

 

 

Erling Bonnesen Erling Bonnesen

14.00: Ærtebjerg Hundepension, Boelsmosevej 8, 5883 Oure

15.30: Nakkebølle Gods, Østergyden 3C, 5600 Faaborg

 

Hans Andersen Hans Andersen

15.25: Selsø Slot, Selsøvej 30A, 4050 Skibby

 

 

Hans Christian Schmidt Hans Christian Schmidt

15.00: Gram Slotspark, Slotsvej 54, 6510 Gram

 

 

Jacob Jensen Jacob Jensen

12.00: Høng Gymnasium, Hovedgaden 2, 4270 Høng

14.00: Højby Sø, 4573 Højby

17.30: Restaurant Herthadalen, Slangealléen 1, 4320 Lejre

Jan E. Jørgensen Jan E. Jørgensen

10.00: Diakonissestiftelsen, Peter Bangs Vej 5B, 2000 Frederiksberg

14.30: Vemmetofte Kloster, Vemmetoftevej 42, 4640 Faxe

15.30: Gammel Køgegaard, Gammel Køgegaard 3, 4600 Køge

Jane Heitmann Jane Heitmann

14.15: Frøbjerg Bavnehøj, 5560 Aarup

16.30: Nakkebølle Gods, Østergyden 3C, 5600 Faaborg

 

Kristian Pihl Lorentzen Kristian Pihl Lorentzen

11.25: Lunden, Vallerbækvej 6A, 7470 Karup

14.40: Borgvold (ved scenen), Borgvold, 8800 Viborg

 

Mads Fuglede Mads Fuglede

10.00: ”Længen” ved siden af Karlebo Kirke, Hesselrødvej 2, 2980 Kokkedal

11.00: Den Gamle Præstegård, Hovedvejen 134, 2600 Glostrup

15.00: Højgård, Bagsværd Hovedgade 274, 2880 Bagsværd

 

Marcus Knuth Marcus Knuth

16.00: Torebyhallen, Gamle Landevej 17, 4891 Guldborgsund

 

 

Michael Aastrup Jensen Michael Aastrup Jensen

11.30: Hvidsten Kro, Mariagervej 450, 8981 Spentrup

14.00: Lyshøj Mølle, Lyshøj Møllevej 14, 8970 Havndal

 

Morten Løkkegaard Morten Løkkegaard

11.15: Hørhaven (Marselisborgskoven), Ørneredevej 23, 8270 Højbjerg

15.00: Carlsminde, Søllerødvej 30, 2840 Holte

 

Peter Juel Jensen Peter Juel Jensen

14.00: Hotel Skovly, Nyker Strandvej 30, 3700 Rønne

 

 

Preben Bang Henriksen Preben Bang Henriksen

9.30: Grindstedvej 43, Uggerhalne, 9310 Vodskov

12.30: Skivevej 39, 7451 Sunds

14.00: Skive Anlæg, Havnevej 12, 7800 Skive

 

Thomas Danielsen Thomas Danielsen

11.00: Volstrup Gods, Volstrupvej 2, 7560 Hjerm

 

 

Torsten Schack Pedersen Torsten Schack Pedersen

14.00: Sjørring Volde, Vorupørvej, Sjørring, 7700 Thisted

19.00: Grydhøjvej 23, Gullerup, 7950 Erslev

 

 

Enhedslisten

Rosa Lund Rosa Lund (EL) og Jesper Morville (Folkebevægelsen mod EU)
14:00 til 18:00: Grundlovsmøde arrangeret af Folkebevægelsen mod EU og Enhedslisten, Holkadalen, 3760 Gudhjem 

 

 

Pernille Skipper Pernille Skipper

12.50: Gymnastikhøjskolen i Ollerup, Svendborgvej 3, 5762 Vester Skerninge

 

 

Jakob Sølvhøj Jakob Sølvhøj

19.00: Jenlevej 6, 7870 Roslev

 

 

Nikolaj Villumsen Nikolaj Villumsen

13.30: Jernbanegade 10, 7000 Fredericia

 

 

Christian Juhl Christian Juhl

13.00: Nytorv, 1450 København

 

 

Liberal Alliance

Anders Samuelsen Anders Samuelsen

12.10: Køge Torv, 4600 Køge

 

 

Christina Egelund Christina Egelund

14.00: Vraa Højskole, Højskolevej 1, 9760 Vrå

 

 

May-Britt Kattrup May-Britt Kattrup 

14.30: Lindevangsalle 6, 2000 Frederiksberg 

15.40: Grundtvig Højskole, Frederiksværksgade 147, 3400 Hillerød

 

 

Mette Bock Mette Bock

14.00-16.00: Urnehoved Tingsted, Oksevejen 40, 6392 Bolderslev

18.00-19.00: Grundlovstale ved RÆSON og Testrup Højskole, Testrup Højskole, Testrupvej 110, 8320 Mårslet

Laura LindahlLaura Lindahl

12.00: Køge Torv, 4600 Køge

14.15: Greve Museum, Bækgårdsvej 9, 2670 Greve

 

Leif Mikkelsen Leif Mikkelsen

11.40 - 11.55: Lunden, Karup

 

 

Merete Riisager Merete Riisager

14.00: LA Fyns grundlovsarrangement på Café Siesta i Eventyrhaven, Klosterbakken 6, 5000
Odense

 

 

Alternativet

Torsten Gejl Torsten Gejl

15.00-17.00: Karolinelund (ved det overdækkede område). Karolinelundsvej, 9000 Aalborg

 

 

Radikale Venstre

Ida Auken Ida Auken

12.15: Revymuseet, Allégade 5, 2000 Frederiksberg

 

 

Lone Loklindt Lone Loklindt

12.35: Revymuseet, Allégade 5, 2000 Frederiksberg

 

 

Morten Helveg Petersen Morten Helveg Petersen

13.10: Revymuseet, Allégade 5, 2000 Frederiksberg

 

 

Sofie Carsten Nielsen Sofie Carsten Nielsen

13.20-13.30: Revymuseet, Allégade 5, 2000 Frederiksberg

17.30-21.30: Søgaard, Slotsparken 32A, 2880 Bagsværd

 

Martin Lidegaard Martin Lidegaard

11.00: Gl. Præstegårdshave, 3460 Birkerød

 

 

 Morten Østergaard Morten Østergaard

14.00-14.15: Højskolen Marielyst, Bøtovej 2, Væggerløse på Falster

19.15-19.35: Todbjergtårnet, Lille Todbjerg, 8530 Hjortshøj

Marianne Jelved Marianne Jelved

13.00: Kochsvej 18, 9800 Hjørring

14.50: Hohøj, Skovvej, 9550 Mariager

 

Andreas Steenberg Andreas Steenberg

14.00: Skibsvej 1, 7870 Roslev

19.00: Jenlevej 6, 7870 Roslev

 

Zenia Stampe Zenia Stampe

11.15-12.45: Platanvej 29, 4000 Roskilde

14:00-14:30: Rønnebæksholm, Rønnebæksholm 1, 4700 Næstved

Marlene Borst Hansen Marlene Borst Hansen

15.00-15.30: Osted Valgmenigheds have, Lejrevej 84, 4320 Lejre

 

 

SF

Pia Olsen Dyhr Pia Olsen Dyhr

10.45: Dansk Metal, Metalskolen i Jørlunde, Slagslundevej 13, 3550 Slangerup

14.00: Grundlovstale hos menighedsrådene i Stenmagle-Stenlille, Stenmagle Præstegård, Sorøvej 84, 4295 Stenlille  

 

Jacob Mark Jacob Mark

14:30:  Ryslinge Højskole, Højskolen 1, 5856 Ryslinge 

 

 

Lisbeth Bech Poulsen Lisbeth Bech Poulsen

15.00:  Skansen, 9400 Nørresundby

 

 

Margrete Auken Margrete Auken

10.15: Foran rådhuset, Stengade 59, 3000 Helsingør.

 

 

Konservative


Søren Pape Poulsen Søren Pape Poulsen

11.30-12.30: Sønæs, Gl. Aarhusvej 57, 8800 Viborg

13.15-14.00:  Broholmvej 18, 7430 Ikast

16.15-16.45: Svanninge Bakker, 5600 Faaborg

18.30-19.30: Aabenraa

 

Mai Mercado Mai Mercado

09.20:  Glavendruplunden, Stenager 12, 5485 Skamby

14.00: Skovsøen, Fruens Bøge Station, 5000 Odense

16.50: Svanninge Bakker, 5600 Faaborg

 

Brian Mikkelsen Brian Mikkelsen

10.05: Dansk Metals grundlovsmøde, Slagslundevej 13, 3550 Slangerup

11.00: Grundlovsmøde i Byparken, 4000 Roskilde

13.00: Grundlovsmøde, 4180 Sorø

14.30:  Greve Museum, Bækgårdsvej 9, 2670 Greve

16.00: Hotel Højbysø, Ellingebjergvej 1, 4573 Højby

17.30: Grundlovsmøde i Kalundborg

 

Mette Abildgaard Mette Abildgaard

09.00: Græstesgård, Udlejrevej 13B, 3650 Ølstykke

10.00: Havarthigården, Havarthivej 6, 2840 Holte

13.00: Metalskolen i Jørlunde, Slagslundevej 13, 3550 Slangerup

15.00: Bachs Familiehave, Gl. Klausdalsbrovj 480, 2730 Herlev

16.15:  Vestre Hus Børnenaturcenter, Mørkebakkevej 1, Lillerød, 3450 Allerød

 

Anders Johansson Anders Johansson

13:55: Kastellet i København i Prinsens Bastion (Kastellets nordligste hjørne)

 

Naser Khader Naser Khader

11.00-12.00: Dalgas Avenue 50 B, 8000 Aarhus C

15.35-16.05: Den gamle Stejleplads på Gilleleje Havn (over for havnevej 20), 3250 Gilleleje

16.45-17.15: Vestre Hus Børnenaturcenter, Mørkebakkevej 1, 3450 Lillerød

 

Rasmus Jarlov Rasmus Jarlov

13.00: Grindsted Anlæg, Tinghusgade 16, 7200 Grindsted

17.15: Fanø Krogaard, Langelinie 11, 6720 Fanø

 

 

 

Nye Borgerlige

Pernille Vermund Pernille Vermund

10:30: Gryden, Gl. Vardevej 89, 6700 Esbjerg

13:00: Koldinghus, Koldinghus 1, 6000 Kolding

14:30 Aabenraa, Kaløvig

 

 

Kristendemokraterne

Stig Grenov Stig Grenov

11.00: Mørkholt Strand Camping, Hagenvej 105 B, 7080 Børkop

14.00: Kjelsø Lejren, Bøgedalvej 4, 8643 Ans By

15.00: Sdr. Lundgård, Lundevej 32, 7400 Herning

 

 

Folkebevægelsen mod EU

Rina Ronja Kari Rina Ronja Kari

13.00: Riis Skov ved Tumlepladsen, 8240 Risskov

 

 

 

Forrige artikel Dagens overblik: OK18-stemmedeltagelse slår rekord Dagens overblik: OK18-stemmedeltagelse slår rekord Næste artikel OK18-resultaterne er landet: Næsten alle forbund stemmer ja OK18-resultaterne er landet: Næsten alle forbund stemmer ja
Ellemann fik lagt snittet rigtigt

Ellemann fik lagt snittet rigtigt

ANALYSE: Venstres nye formand fik fra start lagt et snit, der både har mulighed for at rumme unge i byerne og partiets kerneland i provinsen. Men Venstre er stadig et parti med store modsætninger på områder som udlændinge, EU, miljø og klima.