Oversigt: Kulturnattens politiske arrangementer

Kulturnatten i København byder i år på blandt andet politisk sangstafet i Kulturministeriet, innovationspitch i Uddannelses- og Forskningsministeriet og åbent hus i Folketinget. Vi har samlet et udsnit af Kulturnattens politiske arrangementer her.
Det sker på Christiansborg
Oplev Folketingssalen
18.00-24.00 i Folketinget, Christiansborg 1, København K
Folketingssalen er åben hele aftenen, og medarbejderne, der er med under møderne i salen i løbet af folketingsåret, er til stede og kan besvare spørgsmål. Man kommer ind i Folketingssalen fra Vandrehallen på første sal.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads
Nyhedsoverblik

Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama

Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads









































