Per Clausen: Tempoet i medierne er blevet højere

Muligheden for at begå fejl er blevet meget større, men pladsen til og accepten af, at der begås fejl, er blevet meget mindre, fordi alting hurtigt bliver eksponeret.
Per Clausen
Folketingsmedlem for Enhedslisten
Op til det kommende folketingsvalg taler Altinget med nogle af de folketingsmedlemmer, som ikke genopstiller. Per Clausen er den anden i rækken. Jeppe Mikkelsen (R) var den første.
Se hele listen af afgående folketingsmedlemmer herunder.
Efter to valgperioder i Folketinget stiller Per Clausen, folketingsmedlem for Enhedslisten, ikke op til næste folketingsvalg. Men det betyder ikke, at han er færdig som politisk aktiv i Enhedslisten, forsikrer han.
Vi har stillet Per Clausen fem spørgsmål om tiden i Folketinget og om, hvad han nu skal lave.
Hvad er du mest stolt af at have været med til?
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering







































