Køb abonnement
Annonce

Per Mikael Jensen ny formand for Altinget

Per MIkael Jensen - ny formand for holdingselskabet bag Altinget i Danmark og Sverige.
Per MIkael Jensen - ny formand for holdingselskabet bag Altinget i Danmark og Sverige.Foto: Privat
23. marts 2015 kl. 05.16

Tidligere adm. direktør for Metro International og TV 2, 52-årige Per Mikael Jensen, bliver ny formand for koncernen bag Altinget.

”Jeg har i mange år haft meget stor respekt for det arbejde, Altinget har præsteret. Det er først og fremmest et journalistisk projekt af meget høj kvalitet, som er målrettet kræsne brugere, og det er imponerende, at Rasmus Nielsen og det store hold på Altinget har kunnet gøre en privatejet virksomhed til en af landets mest respekterede inden for sit område,” siger den journalistuddannede Per Mikael Jensen og føjer til:

”De tanker om vækst, som også ligger i selskabet, er særdeles spændende, og jeg glæder mig til at blive en del af holdet.”

Den nye bestyrelse for ejerselskabet bag Altinget i Danmark og Sverige – Rasmus Nielsen Holding ApS - vil herefter bestå af Per Mikael Jensen (formand), ejerleder Christian Peytz og konsulent, cand.jur. Max Damgaard, Væksthus Hovedstadsregionen.

Fakta
Per Mikael Jensen er født 2. april 1962 i Århus. Uddannet Danmarks Journalisthøjskole 1985-89. Assisterende indlands- og søndagsredaktør Politiken 1989-96. Ledende redaktionschef, Jyllands-Posten i København 1996-2001. Adm. direktør, chefredaktør Metroxpress 2001-03, global chefredaktør for Metro International 2003-06. Adm. direktør TV 2 2006-07, CEO/President Metro International 2007-13. Bosat i København og London.

Kilde: Altinget

Førstevalg
Altingets stifter og adm. direktør Rasmus Nielsen siger om udnævnelsen:

”En sjælden gang imellem er det let: Man får sit førstevalg igennem. Ejerledede virksomheder har brug for en professionel bestyrelse for at sikre sig fortsat vækst, overskud og innovation, og derfor er Per Mikael med sine internationale kompetencer og erfaringer i forretning og publicisme det indlysende valg for os. Vi er stolte over, at vi som mindre virksomhed kan tiltrække en kapacitet som ham, der har startet Metro-aviser i 15-18 lande. Sammen skal vi i årene fremover vokse markant herhjemme og i udlandet. Det bliver udfordrende – og sjovt.”

Hidtil har Altinget haft et Advisory Board, som altså nu omdannes til en økonomisk ansvarlig bestyrelse på holding-niveau.

Per Mikael Jensen indleder straks efter påske sit arbejde for Altinget med et strategisk analysearbejde, hvor han vil sætte sig grundigt ind i organisationen og lære medarbejderne at kende, hvorefter han sætter sig i formandsstolen.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026