Peter Orry
Troels MylenbergPeter Orry bliver ansv. chefredaktør for Jysk Fynske Medier
Jysk Fynske Medier omstrukturer i ledelsen. Peter Orry og Troels Mylenberg har hidtil delt chefredaktørposten, men Peter Orry får for fremtiden titel af ansvarshavende chefredaktør.
Troels Mylenberg fortsætter som chefredaktør og kan derudover tilføje titlen redaktionel udviklingsdirektør til cv'et.
Det skriver MediaWatch.
"Troels er en dygtig redaktionel leder, men han er endnu dygtigere til udvikling. Jeg vil rigtigt gerne have, at han fokuserer på den del. Han har blandt andet været med til at søsætte "Danmark", og det er et af vores helt store udviklingstiltag. Så det er min beslutning, at han skal fokusere mere på udviklingsarbejdet," udtaler administrerende direktør Jesper Rosener.
Omstruktureringerne betyder samtidig et slankere ledelseslag. 41 ledere i salgsorganisationen har ikke længere ledelsesansvar, og 10 medarbejdere er blevet afskediget, oplyser Rosener til MediaWatch.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning





































